Informace pro studenty
KOMBINOVANÉ STUDIUM
Vážené studentky, vážení studenti,
KVV PdF UP nabízí v kombinované formě pouze jeden studijní program, a to navazující magisterský program Edukace v kultuře. Tento program, jehož bližší charakteristiku najdete níže, je možné studovat v prezenční i kombinované formě, a to v kombinaci s dalším programem.
Charakteristika studijního programu Edukace v kultuře:
Cílem studijního programu Edukace v kultuře, který je akreditován v podobě sdruženého studijního programu maior – minor, je připravit edukátory pro specifické edukační prostředí kulturních a paměťových institucí (muzeí, galerií, památkových objektů apod.) v souladu s legislativním vymezením této profese v katalogu prací ve veřejné službě a správě a v souladu se státní kulturní politikou.
Studijní program svou koncepcí přímo navazuje na dosavadní studijní obor Muzejní a galerijní pedagogika a dílčími koncepčními změnami ve skladbě disciplín a jejich zaměření a dalšími změnami reaguje na legislativní změnu a širší vymezení profese v sektoru kultury a kulturně historického dědictví.
Navazující magisterský studijní programu Edukace v kultuře připravuje edukátory pro uplatnění v paměťových a kulturních institucích a institucích zachovávajících a rozvíjejících kulturní dědictví.
Absolventi navazujícího magisterského programu Edukace v kultuře budou schopni:
kvalifikovaně pracovat jako edukátoři v kultuře, příp. muzejní a galerijní pedagogové ve výstavní, sbírkotvorné nebo obecně kulturní instituci,
kvalifikovaně pracovat v širokém sektoru kulturních služeb (vedle galerií a muzeí v dalších kulturních institucích, v památkových objektech, v expozicích hradů, zámků, klášterů atd.), kde mohou působit jako edukátoři, autoři a realizátoři edukačních a popularizačních programů a akcí,
Co se týká kombinovatelnosti různých studijních programů s programem Edukace v kultuře, vzhledem k tomu, že absolvent musí disponovat vhodným rozsahem pedagogických a psychologických znalostí a dovedností v rámci pedagogickopsychologické báze potřebné pro výkon profese edukátora v kultuře (v rámci neučitelské pedagogiky), variantu minor nenabízíme v kombinaci s neučitelskými studijními programy. V kombinaci s těmito programy bude možné zájemcům o studium nabízet pouze variantu maior. V kombinaci s učitelskými studijními programy je možné variantu minor uchazečům nabídnout bez omezení – pedagogickopsychologické disciplíny potřebné pro výkon profese učitel jsou v daných programech integrovány v souladu s požadavky MŠMT na tuto regulovanou profesi.
Podmínkou přijetí ke studiu v prezenční a kombinované formě navazujícího magisterského studijního programu je úspěšné absolvování bakalářského studia a úspěšné absolvování přijímacího řízení.
Program je určen absolventům bakalářských oborů, jejichž oborová báze má přímý vztah k oborovému zaměření běžných sbírkových fondů muzeí, galerií, archivů a dalších paměťových institucí nebo přímo k oblasti kulturně historického dědictví. Ke studiu se mohou hlásit absolventi bakalářského studia programů z oblasti učitelství, jako je např. výtvarná tvorba, historie, společenské vědy, český jazyk a literatura, hudební výchova se zaměřením na vzdělávání apod. a dále studijních programů, jako jsou např. teorie a dějiny výtvarného umění, historie, muzeologie apod. Rozpětí oborové báze daných studijních programů vychází z vědních a uměleckých oborů angažovaných na půdě muzeí, památkových objektů a kulturních institucí.
Uchazeč skládá přijímací zkoušku a předkládá úředně ověřenou kopii vysokoškolského diplomu (doklad o úspěšném ukončení bakalářského studia). V případě, že je uchazeč v době konání přijímací zkoušky studentem fakulty, doloží tuto skutečnost potvrzením studijního oddělení dané fakulty (není nutné u uchazečů Pedagogické fakulty UP v Olomouci).
DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ PRO STUDENTY KOMBINOVANÉHO STUDIA
Katedra výtvarné výchovy PdF UP dále garantuje řadu dílčích disciplín pro studijní programy jako je učitelství pro mateřské školy, učitelství pro základní školy, vychovatelství apod. Studentům těchto programů, kteří u nás absolvují výuku praktických a teoretických disciplín, je určeno následující upozornění:
Minimální hodinové dotace neumožňují studentům získat důležité pracovní návyky, pro výuku tolik potřebné. Výuka na naší katedře se bude tedy uskutečňovat formou přednášek – zhruba 50 % – a konzultací – zbytek hodinové výměry. Připomínáme, že obě formy, tzn. Přednášky i konzultace jsou povinné. Praktické úkoly nebudou na naší katedře realizovány, ale pouze konzultovány s výjimkou praktických zkoušek. Realizace zadaných úkolů se neobejde bez odborného vedení, které vám zajistí kterákoliv ZUŠ v místě nebo poblíž vašeho bydliště. Je tedy nanejvýš zapotřebí, abyste vzali na vědomí tuto formu sdělení, abyste si mohli včas zajistit umístění v příslušné ZUŠ v letním semestru neboli ve druhém pololetí, jejíž absolvování v daném oboru vám důrazně doporučujeme.
Případné dotazy budou zodpovězeny v době konzultačních hodin jednotlivých pedagogů, jak jsou uvedeny na nástěnce sekretariátu KVV, konviktu, Univerzitní ul.
Těšíme se na účinnou spolupráci s vámi a doufáme, že výukový program povede ke kvalitní výuce a oboustranné spokojenosti.
doc. PhDr. Hana Myslivečková, Csc.
vedoucí KVV
OKRUHY KE ZKOUŠCE Z PŘEDMĚTU KG2MK
• Tisk z výšky a jeho představitelé
• Tisk z hloubky a jeho představitelé
• Tisk z plochy a jeho představitelé
• Šablonový tisk a jeho představitelé
• Techniky kresby suchou stopou
• Techniky kresby mokrou stopou
• Podložky, fixování a adjustace kresby
LITERATURA
Teissig, K.: Technika kresby, Artia, Praha 1986
Smith, R.: Encyklopedie výtvarných technik a materiálů, Slovart, Praha 2000
Agte, R.: Slovník světové kresby a grafiky, Odeon, Praha 1997
Roeselová, V.: Linie, barva a tvar ve výtvarné výchově, Praha, Sarah, 2004