Přijímací zkoušky
PŘIJÍMACÍ ŘÍZENÍ 2024 – AKTUÁLNÍ INFORMACE!!!
BAKALÁŘSKÉ STUDIUM
Výtvarná tvorba se zaměřením na vzdělávání (1)
(bakalářské studium – completus)
Ke studiu budou přijímáni pouze ti uchazeči, kteří v době zápisu ke studiu (srpen 2021) splní zákonnou podmínku absolutoria předchozího stupně studia (předloží při zápisu ke studiu úředně ověřenou kopii dokladu o absolvování předchozího stupně studia - maturitní vysvědčení). Uchazeč, který nedoloží osvědčení o svém předchozím studiu, nemůže být přijat ke studiu na PdF UP v Olomouci. Přijímací zkouška prověřuje talentové a teoretické předpoklady uchazeče. Přijímací zkouška je složena z těchto dílčích částí:
1. Pohovor.
2. Praktická část – (kresba).
3. Součástí přijímacího řízení bude i hodnocení domácích prací. Ke zkoušce si přineste pozvánku, občanský průkaz, pomůcky pro praktickou část z kresby (papír formátu A2 - 2 ks, kreslící potřeby uhel, tužky), psací potřeby.
Harmonogram přijímací zkoušky s rozdělením uchazečů do skupin bude k dispozici při prezentaci uchazečů.
1. Pohovor.
Součástí přijímací zkoušky je pohovor zaměřený na všeobecný kulturní přehled, uchazečův zájem o obor a schopnost promluvit o umění a formulovat vlastní zážitky ze setkání s ním. Při pohovoru může uchazeč doložit svůj zájem o studium věrohodnými doklady o svých dalších aktivitách uměleckých, pedagogických či organizátorských.
2. Praktická část: kresba.
Uchazeč v rámci talentové zkoušky vytvoří v ateliéru dvě kresby (tužkou nebo uhlem, na papír formátu A2) - studijní kresba podle předlohy (zátiší) - volná práce kresba na zadané téma.
3. Domácí práce.
Uchazeč předkládá soubor domácích prací, ve kterém by měly být zastoupeny jak kresebné a malířské studie, tak i díla volná, v nichž autor usiluje o vlastní pojetí zvoleného tématu. Viditelně podepsaná složka s domácími pracemi by měla obsahovat soubor výtvarných prací (v minimálním počtu 20 prací) jak studijního charakteru (kresebné či malířské studie hlavy, postavy, portrét, krajiny, zátiší apod.) a díla volná, tedy díla, která by dokládala osobní zaměření vlastní tvorby. Výtvarné realizace, které svou povahou nebo rozměrem není možné zahrnout do složky, je vhodné prezentovat formou přiložené fotodokumentace. (např. trojrozměrné práce, fotografie, design, body art, performance a pod.) V digitální formě je možné na přenosném médiu (flash card, CD, DVD) předložit pouze vybrané ukázky z videoartu, performancí či jiných děl, které není možné doložit jinak. Zápisem k přijímací zkušce uchazeči zároveň potvrzují, že všechny předkládané domácí práce jsou jejich vlastními díly.
Výtvarná tvorba se zaměřením na vzdělávání (2)
(bakalářské studium – maior, minor)
Přijímací zkouška prověřuje talentové a teoretické předpoklady uchazeče. Kandidát předkládá soubor domácích prací, ve kterém by měly být zastoupeny jak kresebné a malířské studie, tak i díla volná, v nichž autor usiluje o vlastní pojetí zvoleného tématu. V případě prostorových, velkoformátových realizací nebo akcí vázaných na konkrétní místo předloží uchazeč fotodokumentaci. Součástí přijímací zkoušky je pohovor zaměřený na všeobecný kulturní přehled, uchazečův zájem o obor a schopnost promluvit o umění a formulovat vlastní zážitky ze setkání s ním. Při pohovoru může uchazeč doložit svůj zájem o studium věrohodnými doklady o svých dalších aktivitách uměleckých, pedagogických či organizátorských.
K talentové zkoušce si přineste soubor minimálně 20 domácích prací, mezi nimiž budou jak práce studijního charakteru z kresby a malby (studie hlavy, postavy, přírodnin, krajiny, zátiší či architektury – v případě velkoformátových realizací jejich fotodokumentace), tak i díla volná, vycházející z fantazie a rozvíjející Vaši vlastní výtvarnou myšlenku. Pokud je Vaším hlavním zájmem fotografická tvorba, popřípadě trojrozměrná tvorba (socha, plastika, objekt, instalace, design) nebo výtvarná práce umělecko-řemeslného charakteru (keramika, textil, kov, šperk, sklo, hračka aj.), doplňte Váš soubor o tyto realizace rovněž ve formě kvalitní fotodokumentace. Drobnější kresby, malby nebo grafické listy adjustujte do skupin na větší formát kartonu, aby Vaše prezentace byla přehlednější. Práce (nesrolované) uložte do pevných desek s uvedením jména a příjmení. Pokud by kolekce předkládaných prací měla obsahovat díla, u nichž pokládáte za nezbytné stanovit jejich cenu, doporučuji, abyste tato díla zařadili do souboru jen ve formě kvalitní fotodokumentace.
Zápisem k přijímací zkoušce uchazeči zároveň potvrzují, že všechny předkládané domácí práce jsou jejich vlastními díly. Ke zkoušce si dále přineste pozvánku, občanský průkaz a psací potřeby.
Harmonogram přijímací zkoušky s rozdělením uchazečů do skupin bude k dispozici při prezentaci.
NAVAZUJÍCÍ MAGISTERSKE STUDIUM
Učitelství výtvarné výchovy pro 2. stupeň ZŠ, SŠ a ZUŠ
(navazující magisterské studium – completus)
Podmínkou přijetí ke studiu je absolvování jednooborového bakalářského studia Výtvarná tvorba se zaměřením na vzdělávání na KVV PdF UP v Olomouci nebo bakalářského či magisterského studijního oboru příbuzného charakteru, který je zárukou, že uchazeč disponuje požadovanými dovednostmi a vědomostmi v praktické i teoretické sféře výtvarné tvorby a umění. Absolventi bakalářského studia této problematiky v jiných studijních programech jsou povinni v průběhu přijímacího řízení doložit absolvování modulu pedagogické propedeutiky v celoživotním vzdělávání. Přijímací zkouška se bude konat formou rozpravy, při níž uchazeči předloží autorské portfolio výtvarných prací dokumentujících jejich dosavadní tvůrčí profil formou kvalitní fotodokumentace, představí svou bakalářskou (event. magisterskou) práci a prokážou odpovídající orientaci v oboru. Absolventi bakalářských (eventuálně magisterských) studijních programů jiných vysokých škol předloží kromě portfolia soubor alespoň patnácti originálů kresebných a malířských prací. Pouze práce přesahující rozměr B1 (70 × 100 cm) nebo práce trojrozměrné či prostorové připojí ve formě jejich kvalitní fotodokumentace s udáním rozměrů. Realizace v elektronické podobě (na nosičích CD nebo DVD) přijímací komise přijme jen v případě autorských filmů, videí nebo záznamů performancí.
Učitelství výtvarné výchovy pro 2. stupeň ZŠ a SŠ
(navazující magisterské studium – maior, minor)
Podmínkou přijetí ke studiu je absolvování dvouoborového bakalářského studia Výtvarná tvorba se zaměřením na vzdělávání na KVV PdF UP v Olomouci nebo bakalářského či magisterského studijního oboru příbuzného charakteru, který je zárukou, že uchazeč disponuje požadovanými dovednostmi a vědomostmi v praktické i teoretické sféře výtvarné tvorby a umění. Přijímací zkouška se bude konat formou rozpravy, při níž uchazeči předloží autorské portfolio výtvarných prací dokumentujících jejich dosavadní tvůrčí profil formou kvalitní fotodokumentace, představí svou bakalářskou (event. magisterskou) práci a prokážou odpovídající orientaci v oboru. Absolventi bakalářských (eventuálně magisterských) studijních programů jiných vysokých škol předloží kromě portfolia soubor alespoň patnácti originálů kresebných a malířských prací. Pouze práce přesahující rozměr B1 (70 × 100 cm) nebo práce trojrozměrné či prostorové připojí ve formě jejich kvalitní fotodokumentace s udáním rozměrů. Realizace v elektronické podobě (na nosičích CD nebo DVD) přijímací komise přijme jen v případě autorských filmů, videí nebo záznamů performancí.
Edukace v kultuře (dříve Muzejní a galerijní pedagogika)
(navazující magisterské studium sdružené)
Podmínkou přijetí ke studiu v prezenční a kombinované formě navazujícího magisterského studijního programu je úspěšné absolvování bakalářského studia a úspěšné absolvování přijímacího řízení.
Požadavky přijímací zkoušky:
Přijímací pohovor s diskuzí o dějinách vybrané oblasti (dle uchazečem vybrané profilace - umělecká, společenskovědní, technicko-přírodovědná), ověření motivace ke studiu, širšího rozhledu v daném oboru, komunikačních dovedností.
V případě počtu uchazečů, který výrazně nepřekročí kapacitu studijního programu, může děkanka fakulty uchazečům o studium prominout přijímací zkoušku.
DOKTORSKÉ STUDIUM
Výtvarná výchova (teorie výtvarné pedagogiky a výtvarné tvorby)
(doktorský studijní program)
Studium je určeno především absolventům magisterských studijních programů vysokých škol univerzitního typu, oboru učitelství výtvarné výchovy pro druhý stupeň základních škol, střední školy nebo absolventům s titulem Mgr., MgA., PhDr. v oboru příbuzném, souvisejícím s výtvarným uměním a pedagogikou (tzn. například vysoká umělecká škola s výtvarným zaměřením – u absolventů těchto škol se pak předpokládá základní VŠ pedagogické minimum a praxe v pedagogice).
Více informací zde