Katedra výtvarné výchovy Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci
Vás srdečně zve na mezinárodní odborný seminář
Vzdělávací obsah v muzejní edukaci
23 – 24 Duben 2014
Umělecké centrum UP, Univerzitní 3-5, Olomouc, Česká republika
Jednací jazyky: anglický, český, slovenský (tlumočení do/z aj zajištěno)
Konference se koná pod záštitou doc. Ing. Čestmíra Serafína, Dr., děkana Pedagogické fakulty UP
Mezinárodní seminář je zaměřen na řešení problému didaktického uchopení vzdělávacího obsahu v muzejní edukaci a dalších souvisejících problémů muzejní a galerijní pedagogiky. Zajímá nás, jaké obory lidské kultury se didakticky transformují do muzejní edukace a jakými způsoby se proces didaktické transformace v praxi realizuje. V pedagogice se tento problém označuje za problém didaktického zprostředkování učiva, lze jej však označit také za didaktické zjednodušení, redukci či rekonstrukci. V každém případě jde o klíčovou dovednost muzejního pedagoga, na níž závisí kvalita vzdělávacích programů muzea. Didaktické zprostředkování vzdělávacích obsahů je v muzeu ovlivněno nejen typem sbírkového fondu a podobou expozic, ale také zkušenostmi muzejních pedagogů a strategiemi, které v edukaci uplatňují, dále specifiky různých návštěvnických skupin a případnou návazností muzejní edukace na školní kurikulum.
Partner semináře
Keynote speakers
Karin Rottmann
Museumsdienst Köln
Studovala uměnovědu a germanistiku v Bonnu se závěrečnou 1. státní zkouškou; 2. státní zkouška v oblastním semináři Siegburg. Byla zaměstnána jako učitelka na různých školách v Bonnu, autorsky se podílela na přípravě školních učebnic pro nakladatelství Klett a pracovala na volné noze jako muzejní pedagožka v Kunstmuseum v Bonnu a bonnské výstavní síni Bundeskunsthalle. Od roku 1996 působí jako muzejní pedagožka v Museumsdienst Köln.
Věnuje se zejména: vytváření koncepce muzejně-pedagogických programů pro děti, mládež, školky, školy, koncepce komunitních programů a dalšího vzdělávání. Pro 8 městských muzeí města Kolín nad Rýnem se stará o další rozvoj metod v muzejně pedagogické práci, podílí se na koncipování a dalším rozvíjení jazykových programů (mateřské jazyky, cizích jazyků, vícejazyčnost), věnuje se vypracování muzejního curricula pro různé školní předměty a typy škol, vytváření místních sítí pro muzejní pedagogiku a rozvoji modelů spolupráce s partnerskými školami.
Matjaž Duh
Faculty of Education, University of Maribor
Matjaz Duh absolvoval doktorandské studium v oboru výtvarné výchovy (art education) a nyní působí jako asistent profesora výtvarné výchovy a výtvarné didaktiky na Univerzitě v Mariboru. Přednáší na Pedagogické fakultě: na katedře umění a katedře preprimární pedagogiky, vede postgraduální program pro magisterské a doktorandské studium na katedře primární pedagogiky. V rámci programu mobility pedagogických pracovníků (Erasmus) spolupracuje s různými univerzitami (Pädagogische Hochschule ve Vídni, Kunstuniversitaet Linz v Linzu, Pädagogische Hochschule Viktor Frankl v Klagenfurtu v Rakousku; Vysoká škola Artesis Plantijn v Antwerpách, Hogeschool-Universiteit v Bruselu; Nyugat-magyarországi Egyetem, Savaria Szombathely v Maďarsku; Sveučilištu Jurja Dobrile u v Pule v Chorvatsku; Pedagogická fakulta Masarykovy university v Brně a další).
Věnuje se aktivně výzkumu. Již několik let se zabývá výzkumem využití současných médií ve výtvarné výchově, vývojem umělecké tvořivosti a interpretace umělecké tvorby, problematikou trvajícího paradigma uvnitř výtvarné výchovy, vývojem uměleckého projevu a podobnými činnostmi. Je členem asociace InSEA (Asociace výtvarných pedagogů), v jejímž rámci se aktivně účastní kongresů.
Marta Ornelas
University of Barcelona
Marta Ornelas působí jako badatelka ve vzdělávacím centru CEMRI v Lisabonu – vzdělávací centrum pro migraci a mezikulturní vztahy. Je členkou výboru asociace APECV (Asociace pedagogů tvůrčí a vizuální komunikace) a studentkou doktorandského studia v oboru výtvarné výchovy na Univerzitě v Barceloně. V minulosti také působila jako učitelka vizuálního umění na školách K12 a na Fakultě psychologie a vědecké pedagogiky v Lisabonu vystudovala obor pedagogiky výtvarného umění. Je členkou asociace InSEA (Asociace výtvarných pedagogů) a GEM (Skupina pro vzdělávání v muzeu) a spoluzakladatelkou asociace Access Culture (Zpřístupnit kulturu). Přijala pozvání přednášet na mnohých kongresech a konferencích a napsala množství publikovaných článků v oboru výtvarné výchovy, designu a muzeologie.
Důležité termíny
31. 01. 2014 Odeslání závazné přihlášky, včetně anotace příspěvku
23. – 24. 4. 2014 Konání konference
15. 05. 2014 Odevzdání příspěvku (dle šablony)
Pro další informace kontaktujte Mgr. Veroniku Jurečkovou Mališovou veronika.jureckova@upol.cz.
Katedra výtvarné výchovy PdF UP Olomouc
Univerzitní 3-5, Olomouc
Tel:
733 690 741733 690 741,
585 635 443585 635 443
Za pořadatele semináře
doc. PhDr. Hana Myslivečková, CSc. , vedoucí katedry a hlavní řešitelka projektu Vizuální komunikace
Mgr. Petra Šobáňová, Ph.D., vedoucí redaktorka časopisu Kultura, umění a výchova
Mgr. Veronika Jurečková Mališová, členka redakční rady časopisu a koordinátorka projektu