Nové trendy ve zprostředkování muzejních sbírek
Hlavní řešitelka: Šobáňová, Petra Mgr. Ph.D.
Spoluřešitelky: Mgr. Jolana Lažová, Mgr. Jana Jiroutová, M.Phil, Mgr. Michaela Johnová Čapková, Mgr. Eva Směšná
Anotace: Projekt se zabývá výzkumem faktorů, které dávají vzniknout novým trendům ve zprostředkování muzejních sbírek. Mezi takové faktory patří především vliv globalizace a modernity a hypermodernity našeho světa, hledání evropské a národní identity, konzumerismus a všeobecná komercionalizace, urbanizace a trvale udržitelný rozvoj. Výzkum bude zaměřen na angloamerické prostředí, které přineslo většinu významných podnětů pro vývoj muzejnictví a muzejní pedagogiky. Výsledky výzkumu budou postupně prezentovány na vybraných konferencích a zejména ve výsledné monografii na téma nové trendy ve zprostředkování muzejních sbírek.
Výstup: konferenční příspěvky a odborná kniha
Výzkum mezioborové didaktiky výtvarné výchovy
Hl. řešitelka: doc. PaedDr. Hana Stehlíková Babyrádová, Ph.D
spoluřešitelelé: Mgr. Lucie Tikalová, Mgr. Timotej Blažek
Anotace: Projekt je zaměřen na výzkum mezioborových aspektů současné didaktiky výtvarné výchovy u nás a v zahraničí s cílem vytvořit prostor pro spojení teorie a praxe. Smyslem výzkumných úkolů naplánovaných v rámci realizace projektu je integrace teoreticko-výzkumných aktivit vybraných vysokoškolských pedagogů (Olomouc, Bratislava, Banská Bystrica, Mnichov) se studenty doktorského studijního programu. V průběhu řešení grantu budou realizovány workshopy zaměřené na mezioborové přesahy české a slovenské výtvarné didaktiky. Plánované worshopy budou zaměřeny na výchovné přesahy výtvarného umění v oblasti intermédií, socioartu, artefiletiky a arteterapie. Metodologie výzkumu bude koncentrována na realizaci případových studií tématicky zaměřených na následující okruhy námětů: "Vědomí a čas", "Pohledy do budoucna", "Tělo a prostor" - realizuje doc. Hana Stehlíková Babyrádová, Ph.D "Obraz a akce", "Manuálni versus digitální", "Aktuálni vzpomínky" - realizuje Mgr. Timotej Blažek "Prostor jako génius Loci", "Intuice a poznání", "Umění v meziprostorech" - realizuje Mgr. Lucie Tikalová. Tyto případové studie budou provedeny ve spolupráci se studenty bakalářského a magisterského studia učitelství výtvarné výchovy. V rámci plánovaných šetření budou uskutečněny zahraniční cesty (Bratislava, Bánská Bystrica, Londýn), které budou zdrojem výzkumných dat - např. bude pořízená fotodokumentace potřebná pro koncepci teoretického rámce tématu projektu. Výsledky těchto šetření budou prezentovány v disertačních pracech členů řešitelského týmu (Lucie Tikalová, Timotej Blažek), dále v plánované publikaci a na putovní výstavě prostřednictvím dokumentačních posterů. Výstavy budou organizovány na půdě kateder výtvarné výchovy v Olomouci, Bánské Bystrici a Bratislavě. Dalším výstupem badatelských aktivit bude zveřejnění zmíněné publikace ve formě e-knihy s názvem "INTER - nacionálně, - aktivně, - mediálně, - disciplinárně", která bude společným dílem zúčastněných vědeckých pracovníků. Autorsky se na této publikaci bude podílet kolektív autorů ve složení doc. Hana Stehlíková Babyrádová, Ph.D, doc. Daniela Valachová, Ph.D, Mgr. Lucie Tikalová, Mgr.Timotej Blažek, a zahraniční hostujíci autor prof.Johannes Kirschnermann z univerzity v Mníchově.
Výstup: výstava INTER-nacionálně, aktivně, mediálně, disciplinárně, e-book
Sochařské a urbanistické památky v českých zemích jako doklady národního kulturního dědictví
Hl. řešitelka: Doc. PhDr. Hana Myslivečková, CSc.
Spoluřešitelé: Mgr. Martina Geyerová, DiS., Mgr. Jiří Sosna, Ing. Petr Zatloukal, Mgr. Jana Jiroutová, M.Phil
Anotace: Projekt se soustřeďuje na základní výzkum v oblasti dějin výtvarného umění, a to zejména problematiku vybraných sochařských a urbanistických památek v širokém územním kontextu nejen našich zemí, ale i Polska (Slezska, Těšínska), Slovenska a Itálie. Zabývá se problematikou uměleckohistorickou vědou doposud opomíjených sochařských artefaktů (především sepulkrálií) a urbanistických konceptů (obnovou městských veřejných prostor – náměstí), přičemž chce přispět k jejich aktuální odborné evidenci, dokumentaci a reflexi v soudobém bádání i mezinárodní komparaci. Tím chce upevnit jejich pozice v panoramatu národního kulturního odkazu a současně upozornit na problematiku jejich památkové obnovy a ochrany. V neposlední řadě chce výzkum poukázat na dostupný materiál vhodný k edukativnímu využití v přípravě výtvarných pedagogů na katedře výtvarné výchovy, a to zejména v oblasti interdisciplinárních studií a ochrany národního kulturního dědictví (v disciplínách zacílených k metodologii uměleckohistorického výzkumu, výtvarné kultuře Olomoucka a ke komparaci národní a evropské umělecké produkce, apod.). Cílem projektu je pokračování v základním výzkumu hlavní řešitelky doc. PhDr. Hany Myslivečkové, CSc. v oblasti sepulkrálního sochařství, jehož výsledky jsou doloženy v dlouhodobé publikační činnosti, naposledy v monografii Mors ultima linea rerum…, vydané v roce 2014, a umožnění započetí výzkumu souvisejícího s tématem dizertační práce spoluřešitelky Mgr. Martiny Geyerové (studentky DSP) ve sféře orientované k pedagogickým aspektům ochrany národního kulturního dědictví a navázání zahraniční spolupráce v této oblasti. Neopominutelnou součástí základního cíle projektu je rovněž prověření technicko-didaktických aspektů fotografických a jiných dokumentačních možností tématu, které souvisejí s obsahem disertační práce spoluřešitele Mgr. Jiřího Sosny (studenta DSP), rešeršní a dílčí překladatelské práce Jany Jiroutové, M.Phil. (studentky DSP) a také propagace vybraných výzkumných oblastí prostřednictvím výstav fotodokumentačních materiálů Ing. Petra Zatloukala (akademického pracovníka KVV).
Výstup: Hana Myslivečková, Těšínské sepulkrálie z dílny Mistra náhrobků v Sedlnicích, In: Klára Mezihoráková (ed.), Památky Těšínského knížectví, Artefactum 2017 (obálka)