Československý komitét INSEA – historicko-pedagogický výzkum dějin národní sekce Mezinárodní organizace pro výchovu uměním
Hlavní řešitelka projektu: doc. Mgr. Petra Šobáňová, Ph.D.
Spoluřešitelé: Jana Jiroutová, Ph.D., Mgr. art. Ondřej Moučka, Mgr. Monika Dokoupilová
Anotace v čj:
Projekt s názvem Československý komitét INSEA – historicko-pedagogický výzkum dějin národní sekce Mezinárodní organizace pro výchovu uměním si klade za cíl realizovat výzkumné šetření spadající do oblasti historicko-pedagogického výzkumu a výtvarné pedagogiky. Záměrem je podrobit historicko-srovnávací analýze dějiny Československého komitétu INSEA a jeho významných osobností a postihnout dobové výtvarně pedagogické ideje, koncepce a celkové paradigma 2. poloviny 20. století. Hlavním výstupem projektu – jenž má značný mezinárodní dosah daný příslušností národní INSEA do světové komunity International Society for Education through Art – bude anglicky psané monografické zpracování historie tohoto významného oborového subjektu a kritické zhodnocení jeho významu.
Anotace v aj:
The aim of the project titled Czechoslovak Committee of INSEA – Historical-pedagogical Research of the History of National Section of INSEA is to carry out research in the area of historical-pedagogical research and art education. The aim is to undertake a historical and comparative analysis of the history of the Czechoslovak Committee of INSEA and its prominent personalities and to cover contemporary art educational ideas, concepts and general paradigm of the second half of the 20th century. The main output of the project – which has a considerable international impact due to the Czechoslovak INSEA membership in the international community for Education through Art – will be a monograph (in English) about the history of this important subject and also a critical appreciation of its significance.
Moravská skulptivní a plastická umělecká tvorba a její evropské souvislosti. Výzkum – výtvarné vzdělávání - výchova k ochraně národního kulturního dědictví.
IGA- PdF-2018-004
Řešitelka: Doc. PhDr. Hana Myslivečková, CSc
Komunikační a výrazové prostředky keramických objektů na poli pedagogické praxe
Communication and Expressive Means of Ceramic Objects in the Field of Pedagogical Practice
Hlavni řešitelka: Mgr. Monika Dokoupilová
Anotace:
Plánovaný projekt se pohybuje v oblasti, která je výsledkem prolnutí výtvarné práce, výtvarně pedagogické praxe a odborné výzkumné činnosti. Výzkumné aktivity analyzují její prostředí, její komunikační a výrazové prostředky a účinek těchto prostředků. Právě výzkumné vytěžení této oblasti je nosnou částí k možnosti co možná nejlepšího pochopení a praktikování práce s keramickým materiálem v pedagogickém procesu vnímaném v širším i užším slova smyslu v jeho současných podmínkách. V rámci projektu se budou řešitelé zabývat jednak organizací a realizováním workshopu pro studenty výtvarných oborů Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, následně realizací výstavy objektů vytvořených na tomto workshopu, která zadáním navazuje na souběžně probíhající putovní výstavu ARTgila123 Mezinárodní společnosti pro výchovu uměním InSEA. Aktivními účastníky probíhající výstavy tak jsou jak pedagogové působící na akademické půdě, tak budoucí pedagogové výtvarných oborů. Dále se řešitelé budou zabývat výzkumným šetřením ve formě kvalitativního i kvantitativního výzkumu zaměřeného na práci s keramickým objektem i objektem jako takovým. Výsledky výzkumu budou prezentovány v podobě konferenčních vystoupení, odborných studií a kritického katalogu výstav.