Umění, digitální technologie a výtvarná edukace | Interdisciplinarita jako příležitost pro pedagogické inovace
Hlavní řešitel projektu: Mgr. Tomáš Arnold
Spoluřešitelé: doc. Mgr. Petra Šobáňová Ph.D., Mgr. Sára Lipnerová, Mgr. et Mgr. Kateřina Mesdag, Mgr. et Mgr. Anna Boček Ronovská Ph.D., Mgr. Jana Musilová PhD.
Anotace v čj:
Plánovaný výzkumný projekt si klade za cíl analyzovat vizuální a uměleckou výchovu v kontextu současného digitálního světa a mediálně saturované společnosti a zdůraznit potřebu interdisciplinárních a přesahových přístupů ve vzdělávání. Vycházíme z předpokladu, že využití funkčních nástrojů ve výtvarné pedagogice by mohlo obohatit i jiné obory vzdělávání (technické i humanitní) na všech stupních edukace, především na dnes diskutované platformě základního a sekundárního vzdělávání. Vzhledem k současnému trendu přesouvat těžiště k digitální gramotnosti se nabízí otázka, jak může výtvarná pedagogika přispět k integraci vizuálních a tvořivých přístupů do ostatních oborů a předmětů, např. technických a informatických. Během šetření budeme identifikovat a analyzovat interdisciplinární přesahy umění a IT (informačních technologií) u nás i v zahraničí a přesahy digitálních médií do uměleckých disciplín a výtvarné edukace. V rámci tohoto projektu tak bude probádána zejména problematika uměleckého vzdělávání a jeho metod v situaci dynamického rozvoje informačních technologií a nových médií a jejich možné využití výtvarnými pedagogy v pedagogických inovacích ve výchově k digitální a vizuální gramotnosti, kritickému myšlení a všeobecnému rozhledu a myšlení v souvislostech, ale také k posilování technických digitálních dovedností a kompetencí. Analýza samotných mezipředmětových výtvarně-vědeckých projektů, digitálních vzdělávacích zdrojů, souvisejících dat a dokumentů spolu s rozhovory s pedagogy působícími na ZŠ a SŠ a edukátory z vybraných mimoškolních vzdělávacích institucí budou základem pro monografické zpracování problematiky s širokou možností využití v pedagogické praxi. V rámci výzkumu vznikne soubor případových studií, na jejichž základě formulujeme současný stav těchto vzdělávacích strategií a didaktických prostředků ve vybraných institucích a návrhy na jejich další rozpracování a integraci do pedagogické praxe. Výsledky výzkumu budou prezentovány na odborných setkáních a budou zpracovány v monografii, jež přispěje jednak k lepšímu poznání této vlivné edukační oblasti a jednak k výraznějšímu propojení výtvarné edukace s ostatními obory vzdělávání. Důležitost a výhody tohoto propojování se ukázaly již v několika modelových příkladech z praxe a v období distanční výuky a tímto výzkumem se tak řešitelé plánovaného projektu zapojí i do aktuální diskuse o možných nových strategiích propojení digitálních a výtvarných oborů v rámci nové vize vzdělávání směrem k výchově k digitální a vizuální gramotnosti, ale také k posilování technických digitálních dovedností a kompetencí, které požaduje současná společnost.
Anotace v aj:
The planned research project aims to analyze visual and artistic education in the context of today's digital world and media-saturated society and to emphasize the need for interdisciplinary and cross-cutting approaches in education. We are based on the assumption that the use of functional tools in art pedagogy could enrich other fields of education (technical and humanities) at all levels of education, especially on the platform of primary and secondary education discussed today. Given the current trend to shift the focus to digital literacy, the question arises as to how art pedagogy can contribute to the integration of visual and creative approaches into other disciplines and subjects, such as technical and computer science. During the survey we will identify and analyze the interdisciplinary overlaps of art and IT (information technology) in our country and abroad and the overlaps of digital media in art disciplines and art education. Within this project, the issue of art education and its methods in the situation of dynamic development of information technologies and new media and their possible use by art educators in pedagogical innovations in digital and visual literacy education, critical thinking and general outlook and thinking in context will be discussed. but also to strengthen technical digital skills and competences. The analysis of interdisciplinary art-scientific projects, digital educational resources, related data and documents together with interviews with teachers working at primary and secondary schools and educators from selected out-of-school educational institutions will be the basis for monographic processing of issues with a wide range of uses in teaching practice. As part of the research, a set of case studies will be created, on the basis of which we will formulate the current state of these educational strategies and teaching aids in selected institutions and proposals for their further development and integration into pedagogical practice. The results of the research will be presented at professional meetings and will be processed in a monograph, which will contribute both to a better understanding of this influential educational area and to a stronger connection between art education and other fields of education. The importance and advantages of this interconnection have already been demonstrated in several model examples from practice and in the period of distance learning, and with this research the researchers of the planned project will be involved in the current discussion of possible new strategies for connecting digital and art disciplines within digital and visual literacy, but also to strengthen the technical digital skills and competences required by today's society.
Přístupy učitelů na 1. stupni ZŠ při práci s kolektivem se zaměřením na výchovnou složku edukačního procesu v kontextu společného vzdělávání – příklady dobré praxe
Hlavní řešitel projektu: Mgr. Jiřina Kvasničková
Spoluřešitelé: Mgr. Magdalena Svozilová, doc. Mgr. Petra Šobáňová Ph.D.
Anotace v čj:
Plánovaný výzkumný projekt si klade za cíl analyzovat současné způsoby práce učitelů při práci se žáky se speciálními vzdělávacími prostředky na území České republiky. Během šetření navštívíme školy a instituce, které podporují vize společného vzdělávání, zaměřují se na témata jinakosti a se žáky s SVP úspěšně pracují. V rámci tohoto projektu pak budou probádány přístupy učitelů prvních stupňů základních škol, kteří se při své práci zaměřují nejen na vzdělávání žáků s SVP, ale především na výchovu a dobré klima ve třídě – na začlenění žáka do kolektivu, na pěstování emoční inteligence, na rozvoj empatie, vzájemnou spolupráci, ocenění jinakosti atd. V rámci šetření se také zaměříme na rovinu kooperace a spolupráce učitele s asistentem pedagoga s ohledem na výčet oblastí viz výše. Analýza metodik vytvořených samotnými učiteli či dalšími organizacemi a rozhovory s učiteli a lektory bude základem pro zpracování problematiky ve formě několika případových studií, které budou prezentovány v odborných článcích. V rámci výzkumu bude formulována typologie současné praxe učitelů na prvních stupních základních škol se zaměřením na výchovnou a lidskou dimenzi inkluze. Výsledky budou rovněž prezentovány na odborných setkáních a konferencích. Díky výsledkům svého výzkumu se řešitelky budou moci zapojit aktuální diskuze ohledně společného vzdělávání a především obohatit poznání v této oblasti.
Anotace v aj:
The planned research project aims to analyze the current ways in which teachers work with pupils with special educational resources in the Czech Republic. During the survey, we will visit schools and institutions that support the vision of co-education, focus on topics of diifferences and work successfully with pupils with SEN. Within the framework of this project, the approaches of primary school teachers will be discussed, who in their work focus not only on educating pupils with SEN, but especially on education and good classroom climate - integration of the pupil into the team, emotional intelligence, empathy, mutual cooperation, appreciation of otherness, etc