Tvůrčí činnost studentů Katedry výtvarné výchovy PdF UP Olomouc
Hl. řešitelka: Mgr. et Mgr. Silvie Novotná, spoluřešitelé: Doc. PhDr. Hana Myslivečková, CSc., doc. Jiří Krtička, Mgr. René Hábl, akad. mal., Mgr. Jakub Konečný
Anotace projektu v cs:
Katedra výtvarné výchovy Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci patří k pracovištím s dlouholetou tradicí, která sahá do doby obnovy olomouckého univerzitního školství v roce 1946. Její velkorysá zakladatelská koncepce, propojující umělecké vzdělání s dokonalým ovládnutím řemeslné a technologické stránky výtvarné práce, navazovala na příklady evropských meziválečných avantgard. Hlavním smyslem existence katedry od dob jejího založení zůstává výchova budoucích výtvarných pedagogů. Předkládaný projekt, jehož primárním výstupem bude výstava studentských prací, chce poukázat na kvalitu díla mladých tvůrců, kteří rozvíjeli či stále rozvíjí svůj výtvarný talent na Katedře výtvarné výchovy olomoucké univerzity. Formou rozsáhlé výstavy na domovské půdě, na partnerských pracovištích i v soukromé galerii, a publikováním článku, chce výzkum v rámci projektu demonstrovat charakter a dosažené výsledky výuky praktických výtvarných předmětů na KVV v oblasti kresby, malby, užitého umění i nových médií. Výstupy projektu chtějí upozornit na fakt, že kromě snahy o dokonalé ovládnutí technologické stránky výtvarné práce, je cílem výuky na KVV také postupné uvolňování tvůrčího potenciálu studentů směrem k jejich osobitému a autentickému výtvarnému projevu. Záměrem je upozornit na individualizovanou výuku všech výtvarných disciplín vyučovaných na univerzitě, na její prioritu reagovat na zájmy a zaměření studenta a postupně prohlubovat jeho výtvarné vzdělání a vyjadřovací schopnosti.
Budova Uměleckého centra UP, v jejichž prostorách od roku 2002 katedra sídlí, poskytuje jedinečné prostorové možnosti pro prezentaci prací studentů všech ateliérů. Prostřednictvím grantu chce tým řešitelů projektu uspořádat reprezentativní výběr prací studentů a celý komplexně sestavený soubor umístit do těchto prostor. Výstava a události s ní spojené (vernisáž, průvodní lektorování, studentské aktivity) tak budou sloužit k reprezentaci Univerzity Palackého v Olomouci a současně k seznámení široké veřejnosti s rozsahem oborů katedry výtvarné výchovy, které univerzita nabízí. Projekt chce svým selekčním hodnocením studentských prací poukázat na široký rámec praktické výuky žáků, na charakter pedagogického vedení a na rozmanitost a vysokou kvalitu výtvarné studentské tvorby na katedry výtvarné výchovy. K propagaci olomouckého univerzitního vzdělání a k navazování meziuniverzitních vztahů přispěje vystavení vybraných prací na partnerských vysokoškolských pracovištích (např. Ostravská univerzita v Ostravě, Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích).
Anotace projektu v en:
The Department of Art Education at the Faculty of Education, the Palacký University in Olomouc is one of the departments with a long-term tradition which goes back to the time of renewal of the Olomouc university education in 1946. Its generous founding conception focused on imparting both art education and the mastery of the craft and technological aspects of art making process followed the examples of European inter-war avant garde. Since its founding, the main purpose of the Department has been the training of future art educators. The present project, the primary outcome of which will be an exhibition of students’ works, aims to point out the quality of the works of young artists who have developed or are still developing their artistic talent at the Department of Art Education of the Palacký University in Olomouc. Furthermore, the objective of the research project is to demonstrate the character and achieved results of the practical art lessons given at the Department in the area of drawing, painting, applied arts and new media by means of a large exhibition held at the university grounds, partner departments as well as in a private gallery, and a published paper. The outcomes of the project will also bring to attention the fact that the objective of the education at the Department is not only to lead students to mastering technological aspects of art making process but also to help them gradually release their creative potential investing it in their original and authentic artistic expression. The purpose of the project research is also to point out the individualised lessons of all art disciplines taught at the university, the aim of these disciplines to respond to the interests and specialisation of a student, and to gradually deepen their art education and expressive abilities. The building of the Art Centre of Palacký University, where the Department is located from 2002, offers unique premises for the presentation of students’ works. By means of the project grant, the team of researchers plans to prepare a representative selection of students’ works and to display the whole body of works in the areas of the building. The exhibition and other activities that follow (opening, accompanying lectures, student activities) will enhance the representation of the Palacký University in Olomouc while introducing the scope of art disciplines taught at the Department and offered by the University to public. By the selective evaluation of students’ works the project aims to emphasise the wide frame of practical training, the character of educational management and the spectrum and high quality of students’ art works created at the Department. The exhibition of works selected at partner-university departments (e.g. University of Ostrava, University of South Bohemia in České Budějovice) will contribute to the presentation of the University as well as to establishing inter-university relationships.
Výzkum muzejní prezentace a jejích pedagogických souvislostí
Hl. řešitelka: doc. Petra Šobáňová, Ph.D., spoluřešitelka: Jana Jiroutová, M.Phil.
Anotace projektu v cs:
Plánovaný výzkumný projekt navazuje na předešlé výzkumné aktivity řešitelů, jež se týkají specifické oblasti pedagogických věd, muzejní pedagogiky. Během projektu bude realizován výzkum muzejní
prezentace, uskuteční se odborná setkání ve vzájemné spolupráci s Katedrou etnologie a muzeologie Filozofické fakulty Univerzity Komenského v Bratislavě a budou vytvořeny a v anglickém a českém jazyce prezentovány výsledky v podobě monografie a odborných studií. Hlavním výstupem bude anglicky psaná odborná kniha na téma teorie muzejní prezentace v pedagogických souvislostech. Realizovaný výzkum se zaměří na problém muzejní prezentace, jejích současných forem, účinnosti a využití pro výchovu a vzdělávání.
Anotace projektu v en:
The present research project follows the previous research activities of the researchers in which they have addressed a specific field of educational sciences, that is, museum education. The objectives of the project are to realise research into museum presentation, to hold experts’ meetings in the cooperation with the Department of Ethnology and Museology of the Faculty of Arts of the Comenius University in Bratislava, and to produce and present by means of a monograph and research studies the results of the research in both the Czech and English languages. The main outcome will be a specialised book on the theory of museum presentation in an educational context published in the English language. The research will deal with the issue of museum presentation, its contemporary forms, effectiveness and application in education.
Analýza metod výuky nových médií na uměleckých školách: kvalitativní výzkum
Hl. řešitelka: Mgr. Marie Meixnerová, spoluřešitelé: Mgr. Magdaléna Adámková Turzová, Mgr. Petra Filipová
Anotace projektu v cs:
Projekt se soustředí na významné aspekty zprostředkování současného umění, zejména na edukační
potenciál multimediálního umění a umění nových (digitálních) médií v rámci výtvarného vzdělávání na vysokých a středních uměleckých školách. Projekt se primárně zaměřuje na následující oblasti multimediálního umění a umění nových médií: video, instalace, performance a net art (internetové umění). Cílem projektu je kvalitativní výzkum, konkrétně komparativní a deskriptivní analýzy metodických postupů a pedagogických přístupů v oblasti nových médií, tak jak jsou uplatňovány na vybraných vysokých školách uměleckého zaměření v České republice (Katedra výtvarné výchovy, PdF MU Brno, Katedra výtvarné výchovy, PdF UP Olomouc) a v zahraničí (Die Staatliche Hochschule für Gestaltung Karlsruhe), dále na zahraniční střední umělecké škole (Liceo Artistico Statale Frattini di Varese) a českých středních uměleckých školách (Střední škola designu a módy v Prostějově, Střední odborná škola multimediálních studií v Poděbradech). Navazující činností bude praktická aplikace získaných dat v rámci workshopů pro studenty bakalářského a magisterského programu na Katedře výtvarné výchovy v Olomouci a případové studie, následně prezentované v disertačních pracích všech spoluřešitelů a odborných recenzovaných článcích. Na workshopech se budou podílet Mgr. Magdalena Adámková Turzová, MgA. et Mgr. Petra Filipová, Mgr. Marie Meixnerová, Mgr. Jiří Neděla, na odborných textech se budou podílet všichni řešitelé týmu. V rámci uvedených výstupů projektu bude realizována návštěva Zentrum für Kunst und Medientechnologie (ZKM) v Karlsruhe (Mediathek & Bibliothek, Medienmuseum, Museum für Neue Kunst), která bude sloužit jako zdroj výzkumných dat a badatelských aktivit řešitelů projektu.
Anotace projektu v en:
The project is focused on significant aspects of mediation of contemporary art, especially on the educational potential of multimedia art and the art of new (digital) media within art education at universities and secondary schools of art. The project is primarily focused on the following areas of multimedia art and new media art: video, installation, performance and net art (Interactive Arts). The aim of the project is a qualitative research, in particular comparative and descriptive analysis methodologies and pedagogical approaches in the field of new media and how they are applied to the selected university art schools in the Czech Republic (Department of Art, Masaryk University Brno, Department of Art Education, Faculty of Education UP Olomouc) and abroad (Die Staatliche Hochschule für Gestaltung Karlsruhe), as well as foreign secondary art school (Liceo Artistico Statale Frattini di Varese) and Czech secondary art schools (Secondary School of Design and Fashion in Prostejov, Vocational School Multimedia Studies in Poděbrady). Following activity will be a practical application of the data obtained during the workshops for students of bachelor's and master program at the Department of Fine Arts in Olomouc and case studies, subsequently presented in the thesis of co-researchers and peer-reviewed articles. The participants of the workshops will be Mgr. Magdalena Adámková Turzová, MgA. Et Mgr. Petra Filipová, Mgr. Marie Meixnerová, Mgr. Jiří Neděla. All members of the research team will provide professional texts. Within these outcomes of the project, a visit of the Zentrum für Kunst und Media Karlsruhe (ZKM) in Karlsruhe (Bibliothek & Mediathek, Medienmuseum, Museum für Neue Kunst) will be implemented and will serve as a source of research data and research activities of the participants of the project.