Zpřístupňování kulturního dědictví v prostředí formálního a neformálního vzdělávání
Hlavní řešitelka projektu: Mgr. Denisa Daříčková
Spoluřešitelé: Jana Jiroutová, M.Phil., Ph.D., Mgr. Karin Vrátná Militká, Mgr. Veronika Nirnbergová, Mgr. Jiřina Filipi
Anotace v čj:
Plánovaný výzkumný projekt si klade za cíl popsat přístupy a prostředky uplatňované v rámci zpřístupňování kulturního dědictví v prostředí formálního vzdělávání a též v institucích vzdělávání neformálního. Předmětem výzkumu, který bude realizován v muzejních a galerijních institucích i školských zařízeních, budou především inovativní přístupy, nová média, hry a gamifikační prvky, interdisciplinární přesahy a též zohledňování potřeb a zájmů různých cílových skupin. V neposlední řadě reaguje plánovaný projekt na změny a současné trendy ve vzdělávání, jež byly v mnohých institucích akcelerovány pandemií koronaviru. Kritické analýze tak budou podrobeny aspekty a témata, jež aktuálně vstupují do současného vzdělávání a ovlivňují jeho definici pro 21. století. Cílem výzkumu bude mapovat stav v dané oblasti jednak v České republice a jednak v zahraničí, přičemž se zaměří na ty instituce, ve kterých jsou uplatňovány přístupy a prostředky zpřístupňování kulturního dědictví, jež by mohly sloužit jako vhodné zdroje inspirace a příklady dobré praxe. Svými výsledky, dílčími konferenčními příspěvky a publikačními výstupy v českém i zahraničním prostředí se řešitelé plánovaného projektu zapojí do aktuální diskuse, jež sleduje téma uplatňování vhodných přístupů a prostředků v rámci zpřístupňování kulturního dědictví v prostředí formálního a neformálního vzdělávání a jež usiluje o rozšíření portfolia příkladů dobré praxe. Plánovaný výzkumný projekt zároveň přispěje k větší spolupráci českých pedagogů nejen výtvarné výchovy a muzejních edukátorů i na světové úrovni a zvýší povědomí o oborovém vědění České republiky v zahraničí.
Anotace v aj:
The objective of the present research project is to describe the approaches and means applied in mediating cultural heritage in the setting of formal and informal education. Primarily, the subject matter of the research, which will be carried out in museums and galleries as well as school facilities, will be innovative approaches, new media, games and gamification in education, interdisciplinary approach, and also the extent to which the needs and interests of different target groups are taken into account. Finally yet importantly, the research project responds to changes and current trends in education, which were accelerated in many institutions by the recent coronavirus pandemic. Aspects and topics that are currently entering contemporary education and influencing its definition for the 21st century will be subjected to critical analysis. The research thus aims at analysing the situation in the given area both in the Czech Republic and abroad, while focusing on those institutions that apply such approaches and means that could serve as suitable sources of inspiration and examples of good practice. By way of partial results, conference contributions and publications in peer‐reviewed journals within the Czech Republic and abroad, the team of researchers of the present project will contribute to the current discussion which reflects on the various approaches and didactic means applied in mediating cultural heritage in the setting of formal and informal education, and aims to expand the portfolio of examples of good practice. At the same time, the present research project will help develop cooperation between Czech teachers of art education and other subjects and museum educators also at both the domestic and international level, and will increase awareness of our expert knowledge abroad.
Alternativní vystavování uměleckých děl ve veřejném prostoru v procesu výtvarného vzdělávání
Hlavní řešitelka projektu: Mgr. Jitka Králová
Spoluřešitelé:
Anotace v čj:
Plánovaný projekt se pohybuje v oblasti výtvarného umění a výtvarné pedagogické praxe. Je přímo navázán na předmět Ateliér kresby 2, vyučovaný v letním semestru roku 2023. Výstupem předmětu je výstava uměleckých studentských prací ve veřejném prostoru města Olomouc. Tato událost v mnohém překračuje obvyklou náplň výtvarně pedagogického vzdělávání. Poskytuje studentkám a studentům důležitou zkušenost a představuje velký edukační potenciál. Cílem projektu je popsat význam, dopad a přínos této aktivity v procesu výtvarného vzdělávání. Podpořit tak rozmanitost přístupů a metod v tomto vzdělávání. Inspirovat tak k zavádění přístupů, které směřují k většímu propojení výtvarného pedagogického vzdělávání a současného uměleckého světa. Výsledky projektu budou prezentovány v podobě konferenčních vystoupení, příspěvků v odborných časopisech a v publikaci obsahující didaktické texty a katalog studentské výstavy.
Anotace v aj:
. The proposed project deals with the field of visual arts and visual art pedagogical practice. It is directly linked to the course of Studio of Drawing 2, taught in the summer semester of 2023. The output of the course is an exhibition of students' works of art in the public space of the city of Olomouc. In many ways, this event goes beyond the usual content of art education professional training. It provides students with an important experience and represents great educational potential. The aim of the project is to describe the meaning, impact and contribution of this activity in the process of art education. Furthermore, the project aims to support the diversity of approaches and methods in art education, and to inspire the implementation of approaches that lead to a greater connection between art education professional training and the contemporary art world. The results of the project will be presented in the form of conference contributions, articles in professional peer‐ reviewed journals, and in a publication containing didactic texts and a catalogue of the students' exhibition.
Integrace současných trendů vizuálního umění do umělecké edukace
Hlavní řešitelka projektu: MgA. Naděžda Máčalová
Spoluřešitelé:
Anotace v čj:
Umělecké vzdělávání prochází neustálým vývojem, který v různé míře reflektuje a implementuje trendy ze současného uměleckého světa do svých vlastních postupů. Prostřednictvím diskuse formujeme nové způsoby, jak nahlížet na současnou výtvarnou edukaci napříč různými stupni vzdělávání. Zajímáme se o hranice estetična napříč uměleckým světem, tematizováním kýče, problematikou trendovosti, její stálosti a proměny. V rámci projektu se chceme odborně zaměřit na zkoumání již predikovaných témat v kontextu našich zkušeností z oblasti výtvarného vzdělávání jak z pozice studujících, tak i pedagogů. Kromě výtvarné edukace se zabýváme vlastní autorskou tvorbou v oblasti akčního umění, malby, audiovizuální tvorby a tatérské praxe. V těchto oborech se v rovině osobní i odborné neustále rozvíjíme a zkušenosti předáváme dál prostřednictvím pedagogické činnosti. Téma současných trendů, jejich intermediálního přesahu a zpracování, je stále více aktuální a uvědomujeme si nutnost jej vhodně začlenit do institucionálně uměleckého vzdělávání. Plánovaný výzkum si klade za cíl nejen popsat aktuální situaci, ale také nastínit možnosti dalšího rozvoje práce v každé oblasti našeho výzkumu. Během šetření navštívíme soukromé ateliéry umělců, tatérská studia, umělecké instituce včetně středních a vysokých škol zabývajících se uměleckým vzděláváním. Budeme zkoumat, jak se ve své tvorbě umělci, studenti nebo pedagogové přímo či nepřímo zaměřují na aktuální trendy vizuálního umění a jak je implementují do své praxe. Výsledky výzkumu budou prezentovány na odborných setkáních a konferencích. Naším cílem je vytvořit tištěnou publikaci zahrnující série řízených rozhovorů, která bude odborným úvodem do problematiky daných odvětví. Dále si klademe za cíl uskutečnit autorskou uměleckou výstavu, která bude vizuálně reflektovat témata zkoumaná v publikaci. Vzhledem k rozmanitosti témat jednotlivých řešitelů projektu jsme přesvědčeni, že budeme schopni obsáhnout široké spektrum uměleckého vzdělávání, a prostřednictvím intermediality vytvořit novou myšlenkovou platformu pro budoucí výtvarnou edukaci.
Anotace v aj:
Arts education is constantly evolving, seeking to reflect and implement trends from the contemporary art world into its own practices. Through discussion we open up possibilities and are able to create new insights into contemporary art education across different educational stages. We are interested in the boundaries of the aesthetic across the art world, the thematization of kitsch, the issue of trendiness, its permanence and transformation. Within the project, we would like to professionally focus on exploring aforementioned topics in the context of our experiences in the field of art education, both as learners and educators. In addition to art education, we are engaged in our own original work in the field of action art, painting, audiovisual creation and tattoo practice. In these fields we are constantly developing on a personal and professional level and we pass on this experience through our teaching activities. The theme of contemporary trends, their intermedia overlap and processing, is increasingly topical and we are aware of the need to incorporate it appropriately into institutional art education. The planned research aims not only to describe the current situation, but also to outline possibilities for further development of work in each area of our research. As part of our research activities we will visit artists' private studios, tattoo studios and art institutions including secondary and higher education institutions. We will examine how artists, learners and educators directly or indirectly address new art trends in their work and how they implement them in their practice. The results of the research will be presented at professional meetings and conferences. Our aim is to produce a printed publication comprising a series of guided interviews that will provide an expert introduction to the issues of the art sectors. We also would like to aim at realizing an original art exhibition that will visually reflect the themes explored in the publication. Due to the diversity of the topics of the individual project participants, we are convinced that we will be able to cover a wide spectrum of art education and create a new thought platform for future art education through intermediality.
Výtvarná výchova a výzvy mezipředmětové integrace v kontextu proměn základního vzdělávání
Hlavní řešitelka projektu: Mgr. et Mgr. Kateřina Mesdag
Spoluřešitelé: doc. Mgr. Petra Šobáňová Ph.D., Mgr. Sára Lipnerová, Mgr. Tomáš Arnold, Mgr. Alexander Ivanov, Mgr. Matěj Komínek
Anotace v čj:
Projekt se zaměří na problematiku mezipředmětové integrace, jež je znovu aktuální v souvislosti s probíhající reformou rámcových vzdělávacích programů. V rámci výzkumného šetření se řešitelé zaměří na potenciál a možnosti výtvarné výchovy integrovat mezipředmětová témata a propojovat svůj vzdělávací obsah s obsahem dalších vzdělávacích oborů v rámci oblastí Umění a kultura, Člověk a jeho svět, Informatika, Člověk a společnost nebo Člověk a příroda. V projektu bude realizován akční výzkum a vzniknou didaktické studie s aplikačním potenciálem. Projekt reaguje na probíhající proces revize kurikula pro základního vzdělávání a přináší podněty pro realizaci a zacílení reformních záměrů.
Anotace v aj:
The project will focus on the issue of interdisciplinary integration, which becomes relevant again now in the connection with the ongoing reform of the framework education programmes. The objective of the research is to focus on the potential and possibilities of art education in terms of integrating interdisciplinary topics and connecting the educational content of art education with the content of other educational fields within the educational areas of Art and Culture, Human and their World, Informatics, Human and Society, or Human and Nature. The project will be realised by way of implementing action research and will result in creating didactic studies suitable for the application into practice. The project responds to the ongoing process of revision of the curriculum for primary school education, and brings initiatives for the implementation of reform plans and their focus.