Studijní programy doktorské
Výtvarná pedagogika (teorie výtvarné výchovy a tvorby)
Doktorský studijní program Výtvarná pedagogika (teorie výtvarné výchovy a tvorby) je akademicky zaměřeným studijním programem se standardní délkou studia 4 roky. Studijní plán je koncipován tak, aby stimuloval studenta ke studiu a vědecko-výzkumné práci. Obsahově program staví jednak na porozumění historickému vývoji výtvarné výchovy a přístupů k výtvarné tvorbě jedince v kontextu vývoje umění a výtvarné kultury a jednak na aktuálních teoriích výtvarné edukace a tvorby, stejně jako na současných teoriích vizuální komunikace a nových médií ve vztahu k problému vizuální a kulturní gramotnosti.
Program nabízí vyváženou kombinaci disciplín zaměřených na výtvarnou pedagogiku, na teorie výtvarné výchovy a tvorby v historických i současných kontextech, stejně jako na teorii, historii a kritiku výtvarného umění a vizuální komunikace coby mateřské disciplíny tradičního vzdělávacího oboru výtvarná výchova. Samostatnou výzkumnou oblast pak představuje oblast zprostředkování umění a výchovy uměním, muzejní a galerijní pedagogika, zprostředkování hmotného kulturního dědictví, resp. edukace v kultuře.
V souladu se záměrem připravit odborníka na oblast výtvarné edukace se schopností realizovat výzkum a samostatnou i týmovou expertní činnost je během studia kladen důraz na výzkumné aktivity studentů a rozvoj jejich metodologických, prezentačních a komunikačních dovedností, stejně jako na rozvoj jejich erudice a orientace v širokém poli společenskovědních a humanitních disciplín souvisejících s teorií výtvarné výchovy a tvorby. Doktorandi jsou vedeni k tomu, aby se podíleli na pedagogických i odborných a uměleckých aktivitách garantujícího pracoviště a aby se zapojovali do projektové spolupráce a do domácí i mezinárodní odborné rozpravy – což zakládá široké uplatnění absolventa.
Podmínky přijetí:
Ke studiu budou přijímáni uchazeči, kteří splňují zákonnou podmínku absolutoria předchozího stupně studia magisterských či magisterských navazujících studijních programů zaměřených na oblast výtvarné edukace, zejména absolventi oboru učitelství výtvarné výchovy pro 2. st. základních škol nebo střední školy a učitelství výtvarné výchovy pro ZUŠ. Dále také např. absolventi studijních programů zaměřených na edukaci v kultuře nebo absolventi s titulem Mgr., MgA., PhDr. v oboru příbuzném – souvisejícím s výtvarným uměním a pedagogikou v duchu současných interdisciplinárních postupů ve výtvarné pedagogice (například absolventi vysoké umělecké školy s výtvarným zaměřením, absolventi teorie a dějin umění, uměnovědných studií apod.). U absolventů uměleckých, humanitních či společenskovědních oborů mimo vzdělávací oblast učitelství či neučitelská pedagogika se pak předpokládá absolvování akreditovaného modulu pedagogické propedeutiky či odpovídajícího pedagogického minima na VŠ. Rozhodující podmínkou je úspěšné vykonání přijímací zkoušky, při níž uchazeči prokáží předpoklady pro vědeckou práci v oboru výtvarná pedagogika a nezbytné jazykové kompetence. Komise posoudí souvislost dosavadních odborných a profesních aktivit se zamýšleným výzkumem a u uchazečů předpokládá zakotvení plánované dizertační práce v reáliích blízkých národnímu, evropskému, případně euroamerickému kulturnímu kontextu.
Požadavky přijímací zkoušky:
1. předložení dokladů o absolvování studia,
2. ověření předpokladů uchazeče pro samostatnou výzkumnou a odbornou práci – pro posouzení budou tyto předpoklady doloženy soupisem vlastních publikací a činnosti v oboru (článků, aktivních vystoupení na vědeckých konferencích) a soupisem dokládajícím znalostí odborné literatury z oblasti výtvarné pedagogiky a dějin umění.
Přijímací řízení do DSP se koná obvykle jednou za rok – koncem letního semestru; podle rozhodnutí děkanky PdF UP i ve více termínech. Uchazeč je povinen podat přihlášku na příslušném formuláři doplněnou životopisem, doklady o ukončení vysokoškolského studia, přehledem tvůrčí, publikační event. organizační či jiné odborné činnosti a projektem zamýšlené dizertační práce.
Okruhy znalostí a způsobilostí prověřované při přijímací zkoušce:
- orientace v soudobé teorii výtvarné výchovy a středoevropském kulturním kontextu;
- znalost světového a českého výtvarného umění ve vztahu k zamýšlenému tématu;
- jazykové předpoklady (čeština nebo slovenština + angličtina nebo němčina);
- přehled dosavadní činnosti v oblasti teorie a praxe zvoleného oboru (soupis odborné a vědecké činnosti – vystoupení na konferencích, publikace, vedení seminářů a kurzů);
- prezentace navrhovaného tématu dizertační práce (stav dosavadního řešení tématu, originalita a aktuálnost tématu, navrhované metody jeho řešení, konkrétní výzkumné postupy, výzkumný problém a možnosti jeho zkoumání).
Předložená koncepce dizertačního projektu má doporučený rozsah 3–5 stran a následující osnovu:
1. Charakteristika vědecko-odborného zaměření uchazeče v návaznosti na jeho předchozí činnost,
2. Předpokládaný název práce a formulace výzkumného problému,
3. Zpráva o dosavadním stavu řešení daného problému v odborné literatuře tuzemské a zahraniční (bibliografie prostudovaných titulů a jiných pramenů),
4. Specifikace uvažovaných metod výzkumu, rozsahu zvolené problematiky, formulace výzkumné otázky a popis navrhované metodologie (rámcový design zamýšleného výzkumu),
5. Přibližné časové rozvržení práce na daném tématu a specifikace přínosu pro obor výtvarné pedagogiky.
Doporučujeme uchazečům, aby své záměry a teze dizertačního projektu předem konzultovali s potenciálními školiteli z řad pedagogů garantujícího pracoviště. V případě potřeby kontaktujte garantku studijního programu doc. Mgr. Petru Šobáňovou, Ph.D.; petra.sobanova(a)upol.cz.
Typ studia: doktorský
Forma studia: prezenční, kombinovaná
Délka studia: čtyři roky
Studijní jazyk: čeština
Garantující pracoviště: Katedra výtvarné výchovy PdF UP
Garantka studijního programu a předsedkyně oborové rady: doc. Mgr. Petra Šobáňová, Ph.D.
Akreditace byla udělena 29. 1. 2020 a je platná do 8. 8. 2028. Program navazuje na stávající DSP Výtvarná výchova (teorie výtvarné pedagogiky a výtvarné tvorby).
Podrobné informace: ZDE (vložit link na dokument) nebo ZDE (vložit tento link: https://www.pdf.upol.cz/uchazec/studijni-programy-phd/)